به علت نوسانات بازار ارز برای اطلاع دقیق از موجودی و قیمت ها قبل از پرداخت وجه حتما با فروشگاه تماس بگیرید.

فروشگاه کامپیوتر لپ تاپ و موبایل فست پرداز

آشنایی با موس کامپیوتر

تاریخچه موس، موارد استفاده انواع موس کامپیوتر، طرز کار موس کامپیوتر، مزایای استفاده از موس ،تکنولوژی های موس کامپیوتر، آشنایی با عملکرد قطعات مختلف موس کامپیوتر

access_time ۱۴۰۰ شنبه ۱۱ دي
remove_red_eye 352 بازدید
آشنایی با موس کامپیوتر

در بازار، موس‌های مختلفی برای لپ تاپ و کامپیوتر وجود دارند که هر کدام برای کاری، مناسب هستند. برای اینکه بتوانیم انتخاب درستی در این زمینه داشته باشیم نیاز به اطلاعات خاصی داریم تا خرید خوبی داشته باشیم. در این مقاله، شما را با انواع موس، کاربرد آنها آشنا می‌کنیم و یک نمای کلی در این زمینه به شما ارائه می‌کنیم تا با توجه به مزایا و کاربردشان، بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.
هنگامی که رایانه برای نخستین بار تولید و در بازار عرضه شد، دارای موس بسیار ساده‌ای بود که کاربرد پیچیده‌ای نداشت ولی با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، موس‌های مختلفی با سبک‌های گوناگونی در بازار، تولید و عرضه می‌شوند.
موس یکی از لوازم جانبی کامپیوتر و یا لپ تاپ است که به فرد کمک می‌کند که بتواند با حرکت دادن موس بر روی سطح صاف، فلشی که در مانیتور معلوم می‌شود را کنترل کند. نام موس را از مدل آن، که شبیه یک موش می‌باشد، انتخاب کرده‌اند که سیمی که به آن وصل شده است مانند دم موش می‌باشد.
این نکته را در مورد موس نباید نادیده گرفت که موس، استفاده از کیبورد را کم می‌کند. موس در ابتدا از طریق سیم به سیستم وصل می‌شد ولی امروزه به دلیل فناوری‌های مختلفی که در آن صورت گرفته است، توانسته‌اند موس بی سیم را نیز تولید کنند که برای اینکه به سیستم وصل شوند، دیگر نیازی با سیم ندارند بلکه از طریق بلوتوث، Wi-Fi و سایر فناوری‌های دیگر به سیستم وصل می‌شوند.

 

 

 

موس کامپیوتر چیست

 

تاریخچه موس

موس، یکی از لوازم‌های جانبی ورودی کامپیوتر یا لپ تاپ می‌باشد که بسیار ضروری برای آن می‌باشد و زمان زیادی از تولید موس در بازار نمی‌گذرد. در زمان‌های گذشته، اگر می‌خواستیم به سیستم پیام و دستوری بدهیم، باید تایپ می‌کردیم. در سال 1964 میلادی، دوگلاس انگلبرت توانست موس را اختراع کند. این موس که جنس آن از چوب بود، درون خود دو عدد مدار الکترونیکی و همچنین دو چرخ فلزی که به حرکت موس بر روی سطوح صاف کمک می‌کردند، وجود داشت. بعد از گذشت هشت سال، کسی به نام بیل انگلیش، شکل و طراحی موس اولی را تغییر داد و به شکل گوی داری، آن را تولید کرد.
در این مدل، گوی جایگزین چرخ‌ها شد و می‌توانست حرکت موس را در هر سمتی که می‌رود، تشخیص دهد. هنگامی که گوی با غلتک‌ها برخورد می‌کند، فشاری می‌تواند ایجاد کند که منجر به تولید پالس‌های الکتریکی نیز شود که به کمک این پالس‌ها، جهتی که موس حرکت می‌کرد با سرعتی که داشت را، مشخص می‌کرد.
در آن زمان بیل انگلیش برای Xerox Parc نیز که برای طراحی آینده محاسبات بود، کار می‌کرد. در این شرکت موس به قسمتی از سیستم رایانه نوآورانه Xerox Alto، مبدل شد. این رایانه که به عنوان نخستین کامپیوتر کوچک بود، برای کارهای گرافیکی مورد استفاده می‌توانست قرار گیرد. در سال 1980 میلادی، مدل موس نوری طراحی و تولید شد ولی در ابتدا دارای قیمت بسیار بالایی بود که نمی‌توانستند آن را به صورت زیادی، تولید و در بازار عرضه کنند. این روند تا سال 1998 میلادی ادامه داشت و تولید انبوهی برای آن وجود نداشت ولی بعد از این مدت، به دلیل اینکه قیمت و هزینه قطعات ساخت این موس کمتر شد و همچنین در پردازش میکرو کنترل، توسعه به وجود آمد، تولید انبوه آن نیز صورت گرفت.

 

انواع موس کامپیوتر

موس کامپیوتر و لپ تاپ براساس کاربردی که دارد، دارای طراحی‌های مختلف و گوناگونی می‌باشد که دارای ویژگی‌های متفاوتی است. مدل موس‌ها شامل موس بی سیم، موس سیم دار، موس اپتیکال، موس لیزری، موس گیمینگ، موس توپی، موس ارگونومیک و همین‌طور موس سایلنت می‌باشند.

 

طرز کار موس کامپیوتر

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که موس کامپیوتر یا لپ تاپ به چه صورت جهت و سرعت حرکت را، به کامپیوتر انتقال می‌دهد. داخل موس‌ها، دوربین‌های بسیار کوچکی وجود دارند که می‌توانند در هر ثانیه 1500 عدد، عکس بگیرند. درنتیجه این دوربین‌ها، موقعیتی که موس قرار می‌گیرد را در کوتاه‌ترین زمان، شناسایی می‌کنند که به همین دلیل است که سرعت حرکت موس و همچنین جهتی که ما موس را می‌بریم، سریع شناسایی می‌کند.
موس‌های جدید که موس‌های لیزری می‌باشند برای کسانی که به کارهای گرافیکی می‌پردازند، مناسب می‌باشند. در موس‌های لیزری، دقت این دوربین‌ها برای تشخیص سرعت و همچنین جهت حرکت موس، ده برابر بیشتر می‌شود.

 

مزایای استفاده از موس

این قطعه دارای مزایایی است که عبارتند از:
1) این قطعه در کامپیوتر و لپ تاپ شخصی، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
2) برای اینکه بتوانیم با آن کار کنیم، نیازی به آموزش فراوان نیز نداریم.
3) موس می‌تواند به راحتی و آزادانه، حرکت کند.
4) حمل این قطعه بسیار راحت است.
5) زیاد بودن تنوع این قطعه در بازار باعث شده است تا فرد بتواند، آزادانه برای نیازی که دارد، مدلی انتخاب کند.
6) برای کسانی که با برنامه‌های گرافیکی بسیار کار می‌کنند، این قطعه مهم و ضروری می‌باشد.
7) بعضی از موس‌ها وجود دارند، که انعطاف پذیری بسیاری برای کاربران خود، فراهم می‌کنند.
8) برای اینکه از این قطعه بتوانیم استفاده کنیم، به فضای زیادی نیاز نداریم.
9) این قطعه دارای هزینه کمی می‌باشد.

 

 

 

 

کاربرد موس کامپیوتر

 

تکنولوژی های موس کامپیوتر

تکنولوژی‌های متفاوتی که در طراحی و تولید موس‌ها به کار برده شده است به صورتی است که، باعث ساخته شدن موس‌های مختلف با کاربرد و ویژگی‌های گوناگونی می‌شود.
به عنوان مثال، تکنولوژی که در موس‌های مکانیکی وجود دارد، Mechanical Mice نیز می‌باشد که باعث می‌شود با تکان خوردن غلطک درون موس، اطلاعات در مورد سرعت و همچنین مسیر حرکت موس، به کامپیوتر یا لپ تاپ ارسال شود. تکنولوژی که درون موس‌های نوری به کار برده شده است، Optical Mice نیز می‌باشد که از طریق نور LED می‌تواند سرعت و مسیر حرکت موس را تشخیص دهد. در موس‌های لیزری نیز از تکنولوژی Laser Mice استفاده می‌شود که این مدل موس، 20 برابر سرعت‌اش بیشتر از موس‌های نوری است.

 

آشنایی با عملکرد قطعات مختلف موس کامپیوتر

موس‌های کامپیوتر و لپ تاپ دارای بخش‌های مختلفی می‌باشند که با هم در این قسمت، به بررسی بیشتر این قطعات به کار برده شده در موس و همچنین کارایی آنها می‌پردازیم.
دکمه: امروزه موس‌ها دو دکمه، راست و چپ دارند که این دکمه‌ها براساس کارایی موس‌ها افزایش پیدا می‌کنند. کاربر به وسیله این دو دکمه، می‌تواند هر متن و هرچیزی را ویرایش کند.
توپ، لیزر و LED: موس‌هایی که به شکل مکانیکی هستند به وسیله این توپ‌ها، روی سطوحی مانند میز، حرکت می‌کنند. موس‌هایی که به شکل نوری هستند از طریق لیزر و یا LED، به موس کمک می‌کنند تا بتواند در مسیر x و y، حرکت کند که آن حرکت را بر روی مانیتور نشان می‌دهد.
چرخ موس: این چرخ برای حرکت موس به بالا و پایین وجود دارد.
مدار: در قسمت شاسی موس قرار گرفته است. در برد موس، همه اجزای الکترونیکی همچون خازن، دیود، رجیستر و... وجود دارند. این قطعه، امکاناتی مانند اسکرول کردن، کلیک کردن و... را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و ورودی را به صورت سیگنال‌هایی که به شکل الکترونیکی می‌باشند، دریافت می‌کنند.
گیرنده کابلی یا بی سیم: موسی که سیم داشته باشد، از طریق کابلی که دارد، به سیستم فرد وصل می‌شود. اگر موسی که شما از آن استفاده می‌کنید به صورت بی سیم باشد، از طریق بلوتوث، Wi-Fi و بقیه فناوری‌ها می‌تواند به سیستم شما وصل شود.
باتری: باتری فقط در موس‌هایی به کار می‌رود که به شکل بی سیم باشند. این مدل موس‌ها اگر نتوانند به خوبی کار کنند، باید باتری آنها مورد بررسی قرار گیرد.
ریز پردازنده: بر روی برد مدار موس نیز قرار گرفته است که به عنوان مغز موس، به حساب می‌آید چراکه بدون آن ریز پردازنده، سایر اجزای موس، نمی‌توانند کار کنند.
سایر قطعات الکترونیکی داخلی موس عبارتند از:
خازن: به ثبت و ذخیره شدن اطلاعات الکترونیکی، کمک می‌کند.
دیود: برای عبور جریان از یک سمت می‌باشد.
ثبت: داده‌ها به شکل موقتی به کمک ریز پزدازنده‌ها، ذخیره می‌شوند.
ترانزیستور: در زمینه تقویت و یا سوییچ کردن سیگنال‌های الکترونیکی نیز به کار می‌رود.

 

موارد استفاده انواع موس

امروزه اکثر کاربران با کاربردهای موس آشنا می‌باشند ولی ممکن است در این زمینه، سؤالاتی برای فرد پیش آید. در ادامه با کاربردهای خوب موس آشنا می‌شویم که کاربردها عبارتند از:
1) مکان نمای حرکت: زمانی که موس به سمت‌های مختلفی حرکت می‌کند، این مکان نما نیز در همان مسیر حرکت می‌کند و آن حرکت را، نشان می‌دهد.
2) انتخاب: به وسیله موس فرد می‌تواند هر فایل، تصویر، متن و... را انتخاب کند و کارهایی مثل کپی، پاک کردن و... را نیز انجام دهد .
3) درگ کردن: کاربر می‌تواند به کمک درگ دراپ با موس، هر فایلی را در سیستم جابه‌جا کند که اول فایل مورد نظر را با موس انتخاب می‌کنید و به کمک فشار دادن دکمه موس، فایل را به مکانی که در نظر دارید می‌برید.
4) اطلاعات: زمانی که نشانگر موس روی فایلی که می‌تواند بر آن کلیک کنید قرار می‌گیرد، اطلاعات مربوط به آن فایل، نشان داده می‌شود بدون آنکه بر روی آن فایل، کلیک کرده باشید.
5) اجرای برنامه: کاربر به وسیله موس می‌تواند کارهایی مانند باز و بسته کردن پوشه و فایل، کوچک و بزرگ کردن اندازه پنجره فایل و پوشه و... انجام دهد.
6) بازی کردن: کاربر به وسیله موس می‌تواند به بازی بپردازد. برای مثال بازی تعقیب و گریز که در آن، برای اینکه بتوانیم هر شئ را انتخاب کنیم به موس نیاز داریم.

 

بهترین موس را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید

موس‌های متفاوتی در بازار وجود دارند که فرد می‌تواند، براساس نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کند. موس‌هایی با مدل های ارگونومی تا مدل های لیزری و... که هر موس، دارای مزایایی است و برای کاری مناسب می باشد. برای اینکه بتوانید موس مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کیند با فست پرداز همراه شوید که کارشناسان این مجموعه، شما را در این زمینه کمک می‌کنند.موس‌های متفاوتی در بازار وجود دارند که فرد می‌تواند، براساس نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کند. موس‌هایی با مدل های ارگونومی تا مدل های لیزری و... که هر موس، دارای مزایایی است و برای کاری مناسب می باشد. برای اینکه بتوانید موس مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کیند با فست پرداز همراه شوید که کارشناسان این مجموعه، شما را در این زمینه کمک می‌کنند.